Snabblänk till textinnehållet Snabblänk till navigationen

Framtidens skolor i Gråbo

Fokus på hållbarhet

 
I Gråbo ska tre nya skolor växa fram som alla startar höstterminen 2012. De nya skolorna blir tre likvärdiga F-9-skolor, vilket betyder grundskolor med förskoleklass hela vägen till klass 9. Det innebär en ny organisation för alla tre skolor.
 
Lekstorpsskolan byggs om och planeras intitialt för cirka 250 elever. Röselidsskolan byggs om från grunden för 400 elever. Den tredje skolan ersätter Hjällsnässkolan och byggs vid Ljungvik, även där för 400 elever.
 

Alla ska välja skola

Eleverna i Gråbo skolor hamnar inte automatiskt på någon av de nya skolorna utan alla elever och vårdnadshavare ska välja skola. Får en skola fler ansökningar än det finns platser sker prioritering enligt närhetsprincipen. Valet görs hösten 2011 och information om hur valet går till kommer att skickas ut i god tid innan. Den 1 februari 2012 ska alla elever ha fått sin skolplacering.

 

Hållbarhet

Hållbarhet är mycket viktigt både när det gäller verksamhet och miljö i de nya skolorna. Med hållbarhet menas att förbättra levnadsstandarden för oss människor samtidigt som man ska se till att kommande generationer ska få chansen att ha det lika bra. I de nya skolorna ska eleverna utbildas till att bli engagerade i klimatutvecklingen.
 
Hållbarhetsbegreppet omfattar ekologisk, social/kulturell och ekonomisk hållbarhet.
  • Ekologisk hållbarhet handlar om att långsiktigt bevara vattnens, jordens och ekosystemens produktionsförmåga och att minska påverkan på naturen och människans hälsa
  • Social hållbarhet handlar om att bygga ett långsiktigt stabilt och dynamiskt samhälle där grundläggande mänskliga behov uppfylls.
  • Ekonomisk hållbarhet handlar om att hushålla med mänskliga och materiella resurser på lång sikt.
 
Även de nya skolhusen ska präglas av hållbarhetstänkande, från skolmiljö till val av byggnadsmaterial och tekniska system.
 
Skapandet av Framtidens skolor i Gråbo ingår i projektet Rework Lerum, en del av den globala satsningen Rework the World, som handlar om ungdomars framtid, arbete och miljö.

 

Trygghet

Skolorna ska erbjuda trygga sociala miljöer för både elever och personal. Alla skolor ska ha elevfokuserade arbetsenheter där vuxna alltid är närvarande i elevernas miljöer. Varje elev ska uppleva sig vara sedd av och trygg med flera vuxna. Skolorna är till för alla oavsett individuella förutsättningar, och ska ge möjlighet för varje elev att lära och utvecklas.

 

Lärande

Utbildningen i de nya skolorna följer skollag, läroplan och kommunala styrdokument. Genom tät samverkan och byte av lokaler mellan skolorna ska alla elever i Gråbo kunna ta del av de olika profilerna.
 
Skolmiljön ska stimulera och ge utrymme för praktiska, skapande, sinnliga, fysiska och experimentella aktiviteter parallellt och i samspel med intellektuella aktiviteter.
 
Ett viktigt förhållningssätt för skolornas verksamhet är entreprenöriellt lärande, ett arbetssätt som stimulerar eleverna till att utveckla värdefulla kompetenser och kreativitet inför dagens och morgondagens utmaningar.
 

Profiler

Den nya Ljungviksskolans profil: naturvetenskap, teknik, bild och form
Skolan utrustas med moderna naturvetenskapslokaler, teknikverkstad och ateljéer för olika typer av skapande aktiviteter.
 
 
Den nya Röselidsskolas profil: språk, matkultur samt idrott och hälsa
Skolan utrustas med lokaler för hemkunskap, kök och språk. En nybyggd idrottshall Hjällsnäshallen i Gråbo blir skolans idrottscentrum.
 
Den nya Lekstorpsskolans profil: samhälle, musik och drama
Skolan utrustas bland annat med ljudstudios och övningsrum för musik och drama.

 

Klicka här för att läsa mer om den nya Lekstorpsskolan.

 

Skolornas personal

Skolorna i Gråbo ska organiseras i princip likadant, med fem arbetslag vardera. Ett arbetslag består av elever i olika åldrar, deras lärare och annan pedagogisk personal. I Lekstorpsskolan kommer arbetslagen att bestå av cirka 50 - 60 elever, i de andra två skolorna cirka 80 - 90 elever. All personal som idag arbetar i skolorna i Gråbo får lämna intresseanmälan för tjänsterna på de nya skolorna.

 



 
Senast uppdaterad 2011-09-19
Kontakta sidansvarig »
 

Dela till:


Kontakta
Sektor samhällsbyggnad

genom Medborgarkontoret KomIn
Telefon 0302-52 20 00 Fax 0302-52 11 55
Skicka e-post »

Logotyp Lerums kommun443 80 Lerum | Telefon: 0302-52 10 00 | fax: 0302-52 11 18 | E-post: This is a mailto link
ul%vl%sn}t{%tEnzy%tln%t0*;;D=A*4(**4(*%wpmm}polv%ttzyKwp}%ux6%sp*4(*{p}%szy*1ul%vl%sn}t{%tEnzy%tln%t0*;;D=A*4(*^pv%tz}(%slxsäww%sm%yrrylo*4(*%slxslww%sm%yrryloKwp}%ux6%sp*4(*{p}%szy*1wp}%ux%s6vzxx%uyKwp}%ux6%sp