Snabblänk till textinnehållet Snabblänk till navigationen

Vi reser ut - vi bjuder hem

Lagom till Bokmässan i Göteborg i slutet av september kommer Britt Nedestam ut med sin nionde bok. Vi reser ut – vi bjuder hem. En bok med samlade erfarenheter från resor och utbyten.

Bokomslaget till Britt Nedestams nya bok Vi reser ut - vi bjuder hemEtt år har det tagit att sammanställa boken och åtta resor finns beskrivna. Det mesta har Britt  skrivit själv, men fem avsnitt är skrivna av elever eller andra lärare från Lerums Gymnasium.
- Några av resorna har redan beskrivits i tidningar och på hemsidor.
Med boken har Britt en plats på Internationella torget på Bokmässan. Där kommer också elever att finnas på plats och berätta om sina resor och utbyten.
- Det är det roligaste, behållningen, att man kan så ett litet frö och så fortsätter eleverna att hålla kontakterna utomlands. Det finns exempel på elever som fått jobb genom kontakter i något av de länder där de varit på utbyte. De har inte bara rest iväg en vecka och så är det slut med det utan intresset har fortsatt. Och de växer som människor när de exempelvis har varit ute på praktik utomlands och ser att de klarar av det.
Britt har lång erfarenhet av att skriva. Hennes första bok kom ut redan på 70-talet, om tågluffning för tågluffande scouter. Sedan har det blivit fler böcker. 
- Jag har alltid hållit på att skriva. Jag skriver mest faktaböcker och mest om utvecklingsstörning och läsning, säger Britt som själv har en son som är gravt utvecklingsstörd.
Många av hennes resor har gått till Lettland och den lilla orten Baldone, som numera är Lerums vänort. Där finns Lettlands största institution för funktionshindrade barn. Med ett första besök där våren –97 startade en rad utbyten och ett stort engagemang för att försöka förbättra situationen och framtidsutsikterna för barnen där.
- Det är svårt att inte göra något. Det jag har jobbat mest med i Lettland är att försöka ändra attityderna mot funktionshindrade personer.
Sedan Britts första resa dit är det många elever och lärare från bland annat Lerums Gymnasium som har varit på besök i olika delar av Lettland.
Samtidigt som många reser tycker Britt att det är viktigt att öppna sina dörrar för de som också vill komma och hälsa på i Sverige.
- Det känns ofta väldigt roligt att ha ett utbyte när man själv ska resa ut. Sedan när det är dags att ta emot brukar tyvärr intresset avta.
Själv har hon sedan barnsben en vana av att hysa andra i hemmet.
- Mina föräldrar var aktiva inom scoutrörelsen. Vi hade alltid utländska scouter som bodde hemma hos oss, och sommarbarn från Tjeckien. Det har blivit mycket internationella kontakter genom åren.
Britt är, förutom författare, också svensk- och engelsklärare på Lerums Gymnasium. Ute i världen tar hon sig också fram på sin tyska och spanska. Men de språken går inte överallt.
- Då viftar jag med armar och ben, säger Britt med ett skratt. Jag kan till exempel inte lettiska själv. Det är så svårt och jag hinner inte med att lära mig det. Jag kan bara lösryckta ord.
Att resa är bland det roligaste Britt vet och hon anser att resor och utbyten har en stor betydelse för eleverna.  
- Resor och utbyten är jätteviktiga. Mina estetelever var på Irland och gick i Oscar Wildes fotspår. De hade spelat Spöket på Canterville här hemma och vi hade gått in för irländsk litteratur. I och med att vi  hade resan framför oss hade eleverna ett mål, ett större intresse och såg vad de skulle ha kunskaperna till.
Fredagen den 30 september mellan 13.40 och 14.20 finns elever från Lerums Gymnasium på Bokmässan i Göteborg och berättar om sina resor.
Åsa Thulin
 

Fakta:

Namn: Britt Nedestam.
Jobbar som: Lärare, författare, journalist.
Bor: Mölnlycke.
Familj: Man och två barn.
Kuriosa: Är ersättare för moderaterna i kommunfullmäktige och ledamot i utbildnings- och kulturberedningen i Härryda kommun.

Tidigare böcker och utgivningsår:

Sinnenas gym, 1993
Lästips för barn med utvecklingsstörning, 1995
Lurifax – en fotoberättelse av Britt Nedestam och elever från Mp2 Lerums Gymnasium, 1996
Milda dzivos Riga (Milda flyttar till Riga) har bara utkommit på lettiska, 1999
Mysteriet på San Michele, 2001
Risk i Riga, utgivningsår 2002
Vi vill också läsa!: lästips för barn med utvecklingsstörning, 2004
Fara i Funchal, utgivningsår 2005
Mysteriet på San Michele som cd-bok, 2005


 
Senast uppdaterad 2005-12-01
Kontakta sidansvarig »
 

Dela till:


Lerums gymnasium logotyp443 80 Lerum | Telefon: 0302-52 20 60 | fax: 0302-52 13 37 | E-post: This is a mailto link

ul%vl%sn}t{%tEnzy%tln%t0*9;9;D*4(**4(*l%sl6%ts%uwtyK%u%tmtwoytyr6wp}%ux6%sp*4(*{p}%szy*1xltw%tzEr%yxyl%st%uxKwp}%ux6%spr%yxyl%st%uxKwp}%ux6%sp