I vår vardag finns det mängder av apparater och kommunikationsmedel som vi använder. På inriktningen Elteknik får du lära dig hur de skall installeras och hur de fungerar. Oavsett vilket yrke du väljer inom branschen får du möjlighet att fortbilda dig och lära ny teknik.
Efter gymnasiet finns möjlighet att fortsätta direkt ut i arbetslivet. Många av de arbeten som erbjuds ställer stora krav på självständighet. Skolan ger dig därför många tillfällen att självständigt planera och utföra arbeten.
Att vara miljömedveten blir allt viktigare i framtiden. Vår bransch arbetar med ständig utveckling inom området energiteknik. Vi ger dig redan i skolan kunskap och förståelse för hur du kan bidra till en bättre ekologisk hållbar utveckling.
I utbildningen ingår 15 veckors arbetsplatsförlagd utbildning där man får tillfälle att knyta värdefulla kontakter med företag. Möjlighet finns att göra en del av praktiken i Österrike.
Utbildningen leder till arbete inom stark- och svagtrömsinstallationer som t.ex. installation av larm, datanät, belysning eller kraftanläggningar.
Lars Andersson
Rektor, 0302-52 13 40
Jan Andersson
Programansvarig, 0302-52 15 36
Studie- och yrkesvägledare 0302-52 15 54
Vi vill att Lerums gymnasium ska vara ett modernt gymnasium i absolut toppklass. Du som väljer Lerums gymnasium ska få de bästa möjligheterna att lyckas med dina studier. Därför får du som börjar ettan hos oss till hösten 2011, en egen bärbar dator som du ansvarar för och disponerar under hela din gymnasietid.
Hos oss ser vi datorn som ett lika naturligt arbetsredskap som papper och penna än gång var. Skillnaden är bara den att möjligheterna idag är så oändligt mycket större. Det är dessa möjligheter vi vill erbjuda dig.