Ledamöter

Ledamöter i kommunstyrelsen 2015-2018

Kommunstyrelsens arbetsutskott och namnberedningen, se längst ner på sidan

Ordförande


Porträtt av Dennis JerydDennis Jeryd (S)
Vårlöksvägen 4
443 70  GRÅBO
Telefon 0302-52 11 17, 0302-414 07 

 





Förste vice ordförande


Porträtt av Rutger FridholmRutger Fridholm (MP)
Kristina Hårds väg 14
443 31  LERUM
Telefon 0302-129 92, 0302-52 24 86

 

 

 



Andre vice ordförande


Porträtt av Henrik RipaHenrik Ripa (M)
Telefon 0302-52 11 13

 

 

 



Övriga ledamöter

 

 

Klara Martinsson (S) 


Porträtt av Olle AdolfssonOlle Adolfsson (S)
Västra Knavraås 8
443 61  STENKULLEN
Telefon 0302-236 86







porträtt av Alexander AbeniusAlexander Abenius (M)
Ryggebol Byväg 12
443 61 STENKULLEN
Telefon 0703-57 09 13

   

 

 



Porträtt av Anneli RhedinAnneli Rhedin (M)
Lagman Karles väg 4
443 34  LERUM
Telefon 0733-20 10 71

 

 

 

Porträtt av Lill JanssonLill Jansson (L)
Telefon 0735-31 52 37, 0302-52 24 84

 

 

 



Porträtt av Peter NorlingPeter Norling (L)
Lingonvägen 48
448 37  FLODA
Telefon 0702-12 36 80



 



Porträtt av Eva AnderssonEva Andersson (C)
Gategårdsvägen 49
443 73  GRÅBO
Telefon 0302-400 87, 0302-52 24 85


 


 

Porträtt av Ralf DahlgrenRalf Dahlgren (SD)
Gamla Björboholmsvägen 13
443 72  GRÅBO
Telefon 0734-15 81 93




 

 


Ersättare

    

Porträtt av Karolina RoughtonKarolina Roughton (S)
Petter Hernquists väg 13
443 34  LERUM
 


 

  

porträtt av Jesper LiljedahlJesper Liljedahl (S)
Prästkragsvägen 6
448 36  FLODA
Telefon 0709-17 05 15

 




Porträtt av Oskar AhlmanOskar Ahlman (M)
Kantor Edgrens väg 8 C
443 34  LERUM
Telefon 0302-311 18


 

 

Porträtt av Marita SnällmanMarita Snällman (M)
Hammars backe 4
443 38  LERUM
Telefon 0302-162 22

 

 

 

Porträtt av Douglas ThisellDouglas Thisell (M)
Telefon 0703-74 05 00

 




 


Nanna Siewertz Tulinius (L)
Katarina Ribbings väg 17
443 32  LERUM

Esbjörn Holmén (C)
Häradsvägen 1C
443 31  LERUM

Porträtt av Emma LiljebergEmma Liljeberg (MP)
Eklövsvägen 50
443 50  LERUM
Telefon 0736-48 04 54

 

 

 

Porträtt av Ingrid SwenssonIngrid Swensson (SD)
Kullgårdsvägen 23 G
443 35  LERUM

 

 


 

Porträtt av Anette Holgersson Anette Holgersson (V)
Norra Nääsgränsvägen 17
448 34  FLODA
Telefon 0706-53 46 10

 

 



Christian Eberstein (KD)

 

Har du frågor eller tankar om kommunstyrelsens arbete får du gärna kontakta någon av ledamöterna eller kommunsekreterare Marcus Starcke. För att skicka e-post, klicka på namnet till den person du vill kontakta.

 

Ledamöter och ersättare i kommunstyrelsens arbetsutskott

Dennis Jeryd (S), ordförande

Henrik Ripa (M), vice ordförande

Rutger Fridholm (MP)

Lill Jansson (L)

Eva Andersson (C)

Ersättare:

Klara Martinsson (S)

Peter Norling (L)

Christian Eberstein (KD)

Anette Holgersson (V)

Alexander Abenius (M)

 

Ledamöter i kommunstyrelsens lärandeutskott

Lill Jansson (L), ordförande

Alexander Abenius (M), vice ordförande

Olle Adolfsson (S)

Karolina Roughton (S)

Christian Eberstein (KD)

 

Ledamöter i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott

 Rutger Fridholm (MP), ordförande

Douglas Thisell (M), vice ordförande

Klara Martinsson (S)

Nanna Siewertz Tulinius (L)

Esbjörn Holmén (C)

 

Ledamöter i kommunstyrelsens stöd- och omsorgsutskott

Eva Andersson (C), ordförande

Oskar Ahlman (M), vice ordförande

Jesper Liljedahl (S)

Emma Liljeberg (MP)

Peter Norling (L)