Kalendarium 2019-2020

Höstterminen 2019

 

September

Lördag 7 september, Följ Facklan

Stora Lundby kyrka klockan 18

Söndag 8 september, Barnfestivalen på Nääs

Kulturskolans elever medverkar

Torsdag 26 september, Speldag i Sjövik

För Kulturskolans blåselever

Torsdag 26 september, Ensembledag för blockflöjtselever

Floda Lada

 

Oktober

Söndag 6 oktober, Elever medverkar på Gudstjänst

Lerums kyrka klockan 10

Måndag 14 oktober , Speldag i Sjövik

För Stråkligan och Stråkanterna klockan 9-16.30

Tisdag 22 oktober, Nybörjarträff för stråkelever

Rydsbergsskolans musiksal, klockan 17

Torsdag 24 oktober, Musikcafé med Stråkanterna och Kammarorkestern

Gråbo Equmeniakyrkan klockan 18.30

 

November

Fredag 8 november, Tedans med Aspen Big Band

Tingshuset, Lerum

Fredag 8 november, Hallowenkonsert med Lerums Blåsorkester

Dergårdsteatern kl. 19

Onsdag 20 november, Julhjältarna- en föreställning med sång, dans och dramaelever

Dergårdsteatern klockan 18.30

Fredag 29 november, Konsert tillsammans med biblioteket

Höjdenhemmet klockan 14

 

December

Måndag 2 december, Adventskonsert

Lerums Kyrka klockan 19

Onsdag 4 december, Stråkrytmikavslutning

Floda Lada klockan 16.10

Onsdag 4 december, Adventskonsert

Skallsjö kyrka klockan 19

Torsdag 5 december, Adventskonsert

Stora Lundby Kyrka klockan 19

Tisdag 10 december, Stråkorkesterkonsert

Torpskolans aula klockan 18.30

 

 

 

 

 

 

 

 

Tidigare evenemang under vårterminen 2019

Måndag 13-söndag 19 maj Kulturskolans 60-års jubileum, vi firar med 60 aktiviteter på en vecka!!

 

Måndag 13 maj

1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00                                

2. Kommunhusorkester, Bagges Torg kl. 12.30

3. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 15.00

4. Prova på FMT individuellt, Ekollonvägen kl. 15.00-19.00 – (anmälan och info, ring  0302-52 12 71)          

5. Masterclass för Kulturskolans dramaelever med Angelica Prick, Dramasalen kl. 16.00, 17.45, 19.00                                                               

Tisdag 14 maj

6. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00

7. Musikverkstad i grupp, MVG spelar för deltagare på Utsikten kl. 10.00

8. Pelle Svanslös, skolföreställning, Dramasalen kl. 10.00

9. Lunchkonsert, Nääs Fabriker Café kl. 12.00

10. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 15.00

11. Drama och musik, på tågstationer från kl. 15.00

12. Konsert från kulturbussens scen, Mjörnbotorget kl.16.00

13. Prova på FMT individuellt, Ekollonvägen kl. 15.00-19.00 – anmälan och info 0302-52 12 71

  • Dramaföreställning Väskan kl. 18, Dramasalen Paviljongen                                          

14. Folkmusik på Nääs kl. 17.30 Biljetter 50 kr/person kontant eller via swish vid entrén

15. Folkmusik på Nääs kl. 19.00 Biljetter 50 kr/person kontant eller via swish vid entrén                                                                 

Onsdag 15 maj

16. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00                         

17. Skolgårdsdans, Almekärrsskolan kl. 9.30                                       

18. Klassrumskonsert med fiol och blockflöjt, Uddaredsskolan kl. 10.00

19. Sally Säl, skolföreställning på Östad skola kl. 10.30

20. Lunchkonsert, Garveriet i Floda kl. 12.00

21. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Mjörnbotorget kl. 14.00

22. Drama och musik på vårdcentraler från kl. 15.00

23. Musikunderhållning, för boende på Nya Lundbygården kl. 16.00

24. Musik på Vattenpalatsets vuxenkväll kl. 18.00                              

25. Blåsarfest i Tingshusparken kl. 19.00 (vid regn Equmeniakyrkan i Lerum)         

26. Pianokonsert, Equmeniakyrkan i Gråbo kl. 19.00

Torsdag 16 maj

27. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00

28. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Östad skola kl. 9.30

29. Skolgårdsdans, Aspenässkolan kl. 9.30                 

30. Pricken - teater för förskolebarn, Dramasalen kl. 10.00      

31. Lunchmusik, Garveriet kl. 12.00

32. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Tolleredsskolan kl. 12.00

33. Konsert, Floda Bibliotek kl. 16.00

34. Allsångsrepetition från kulturbussens scen, Bagges Torg kl. 16.00

35. FMT-föreläsning med musikinslag, Ekollonvägen kl. 18.00

36. Live! I Lerum, Pop och Rockkonsert, Torpskolans aula kl. 19.00

37. Konsert i vårkväll, Skallsjö kyrka kl. 19.00                   

Fredag 17 maj

38. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-17.00

39. Klassrumskonsert med fiol och blockflöjt, Tolleredsskolan kl. 10.00                     

40. ”Lerumstoppen” på Baggestorg kl. 12.30 Allsångskonsert. RadiopE20 sänder live.

41. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 14.00

42. Prova på Djembe i gruppen Big Bang, Häggen kl. 16.00

43. Te-dans med Aspen Big Band i Torpskolans aula kl. 16.30

Lördag 18 maj

44. Mässingssextett, Italienska Paviljongen Nyebroparken kl. 11.00

45. KALASDAGEN!

Kulturbussens utomhusscen, Dergårdsparken kl. 12.00-18.00

Paviljongen kl. 12.00-15.00

Dergårdsteatern, maraton kl. 12.00-20.30

46. Konstutställning Dergårdsgalleriet

47. Prova-på i Paviljongen kl. 12.00-15.00

48. Träblås

Oboe 12.00-13.00

Tvärflöjt 13.00-14.00

Klarinett 14.00-15.00

49. Brass

Trumpet/valthorn 12.00-15.00

Trombon/tuba      13.00-15.00

50. Fiol och cello

12.10, 12.40, 13.20, 13.50

Underhållning från kulturskolebussens scen, Dergårdsparken kl. 12.00-18.00

 51.

Musikquiz med liveband

Dans

Sambaslagverk

Livin' Our Dreams

Tvärflöjt och fagott

Dans

Sambaslagverk

La Guaracha

055

Flodaensemblen

Trumpet

Blåssextett

Jazzkvartett

Sambaslagverk

52. Ansiktsmålning kl. 12.00-17.00

53. Skapande på stora dukar kl. 13.00-16.00

54. Skolstyrelsens Samfonds utdelning av stipendier kl. 13.00

55. Rosceremoni för elever som gått 10 år i Kulturskolan och elever som gick i Musikskolan 1959-1960 kl. 13.10

Maraton Dergårdsteatern kl. 12.00-20.30

56. Första avdelningen maraton kl. 12.00

Dans

Blockflöjt

Gycklare och KAP-elever

Drama                

Tonårsscenen

Gitarr och sång

57. Rotarys utdelning av stipendierna Sporren och Sporren plus kl. 15.00

58. Andra avdelningen maraton kl. 15.30

Stråk                   

Slagverk, flöjt och dans          

Drama                

Stråk                   

Dans                   

PianoKalas         

Drama                

Vuxvox kör        

Aspen Big Band

Söndag 19 maj

Jubileumskonsert Dergårdsteatern kl. 15.00

Biljetter 50 kronor/person via Ticketmaster eller KomIn

59. Akt 1 – Inledande av jubileumskonserten med musik, dans, drama och tal

60. Akt 2 - Avslutande 60 årsfirande med buller och bång, fanfarer och sång!

                               _____________________

 

 

 

Tidigare evenemang under vårterminen 2019

JANUARI

 

FEBRUARI

Onsdag 20 februari Svenska Hits

Dergårdsteatern klockan 19

Torsdag 21 februari Svenska Hits

Dergårdsteatern klockan 19

 

MARS

Fredag 1 mars Konsert med nybörjare i fiol

Floda Lada klockan 17.15

Lördag 2 mars Blockflöjtsensemble

Andra långgatan klockan 9.30-15

Fredag 8 mars Låtspel med Riksspelman

Floda Lada klockan 9-15

Måndag 18 mars Pelle Svanslös

Dergårdsteatern klockan 18.30

Söndag 24 mars Stråkorkestrar spelar på gympapass

Friskis och Svettis, Lerum klockan 18

Söndag 24 mars Workshop & konsert Blockflöjtensemblen Sirena

Lerum Equmeniakyrkan klockan 16

 

APRIL

Lördag 13 april Fiol och trumpetelever medverkar vid Påskfesten

Floda Torg, klockan 11

Tisdag 23 april Blockflöjtsdag

Sjöviksgården

Söndag 28 april Musik på Gudstjänst

Lerums Kyrka, klockan 11

 

MAJ

Tisdag 28 maj Trollkarlen från Oz

Dergårdsteatern klockan 18.30

Tidigare evenemang under höstterminen

DECEMBER

 

Lördag 1/12 Julmusik med blockflöjtselever

Slättens Gårds Julmarknad klockan 16

Måndag 3/12 Adventskonsert

Skallsjö kyrka klockan 19

Måndag 3/12 Dansföreställning

Danssalen klockan 16.30

Tisdag 4/12 Blockflöjts och gitarrkonsert

Nya Lundbygårdens äldreboende klockan 16.30

Tisdag 4/12 Tomtemysteriet

Dramasalen klockan 19

Onsdag 5/12 Adventskonsert

Lerums kyrka klockan 19

Onsdag 5/12 Festen på slottet

Dramasalen klockan 10

Torsdag 6/12 Adventskonsert

Stora Lundby kyrka klockan 19

Torsdag 6/12 Cirkus pyramid

Dramasalen klockan 19

Söndag 9/12 Blåsorkestern spelar för Blå Tåget

Lerums Station klockan 11

Måndag 10/12 Stråkorkesterkonsert

Torpskolan klockan 18.30

Måndag 10/12 Dansföreställning

Danssalen klockan 17.30 och 19

Måndag 10/12 Det blå ljuset - en dramaföreställning

Dramasalen klockan 18

Tisdag 11/12 Blockflöjtsavslutning

Hästhagenskolan klockan 17.30

Tisdag 11/12 Det blå ljuset - en dramaföreställning

Dramasalen klockan 18

Tisdag 11/12 Stråk och pianoafton

Aspenkyrkan klockan 18.30

Onsdag 12/12 Julkonsert med tvärflöjt och piano

Gråbo Equmeniakyrkan klockan 19

Onsdag 12/12 Pianoavslutning med Evas elever

Ekollonvägen klockan 19

Torsdag 13/12 Luciamusik

Växthuset, Gråbo

Torsdag 13/12 Trumpet, trombon och tubaavslutning

Häggen klockan 18

Torsdag 13/12 Pianoavslutning med Peters elever

Ekollonvägen klockan 19

Fredag 14/12 Blockflöjtsavslutning Grundkurs

Floda Lada klockan 14

Fredag 14/12 Blockflöjtsavslutning med Pias elever

Floda Lada klockan 16.30

Fredag 14/12 Avslutning blockflöjtsensemble

Floda Lada klockan 17.30

Måndag 17/12 Gitarravslutning

Floda Lada klockan 18.30

Måndag 17/12 Oboeavslutning

Ekollonvägen klockan 19

Måndag 17/12 Spelkväll med Kammarorkestern

Lerums Equmeniakyrkan

Måndag 17/12 Tonårscabaré

Dramasalen klockan 18

Tisdag 18/12 Tolvårscabaré

Dramasalen klockan 18

GOD JUL OCH GOTT NYTT ÅR!

 

 

Tidigare händelser på Kulturskolan Höstterminen 2018

SEPTEMBER 

Lördag 8/9 Följ Facklan

Stora Lundby kyrka klockan 19

Söndag 9/9 Barnfestival på Nääs

Sally Säl klockan 12 och 13.30 samt Astrid Lindgrenkonsert klockan 15.30

Onsdag 26/9 Kulturskolans Instagram release

Dergårdsfoajén klockan 15-17

Torsdag 27/9 Speldag med Kulturskolans blåsorkestrar

Häggen klockan 10-19

Lördag 29/9 Storbandet medverkar på Lerums skördefest

Bagges Torg klockan 15

OKTOBER

Måndag 22/10 Speldag för stråkorkestrarna

Sjöviksgården

Tisdag 23/10 Stråkorkesterkonsert för nybörjarna

Rydsbergs musiksal klockan 18

Onsdag 24/10 Allsång

Dergårdsteatern klockan 9.30

Onsdag 24/10 FN-konsert med fiol och blockflöjtselever

Uddaredsskolan klockan 17.30

NOVEMBER

Tisdag 6/11 Elever från Kulturskolan spelar Toto låtar

Dergårdsfoajén klockan 18

Lördag 10/11 Speldag med Kammarorkestern

Partille Kulturum klockan 11-16

Måndag 12/11 Orkesterkväll med Lerums Blåsorkester och Kammarorkester

Häggen, musiksalen klockan 19-20.30

Onsdag 14/11 Kulturskolans elever medverkar vid Kulturquiz

Lerums bibliotek klockan 18.30

Söndag 18/11 Medverkan på Gudstjänst

Lerums Kyrka klockan 11

Torsdag 22/11 Klassisk afton

Stora Lundby kyrka klockan 19

Tisdag 27/11 Petter och Lottas jul

Dergårdsteatern klockan 18.30

Onsdag 28/11 Dansföreställning

Danssalen klockan 17.30 och 19

Onsdag 28/11 Festen på slottet med MTV Large

Dramasalen klockan 13.45

Onsdag 28/11 Stråkrytmikavslutning

Floda Lada klockan 16.10

Torsdag 29/11 Dansföreställning

Danssalen klockan 19

 

Måndag 13 maj

 

  1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00                                
  2. Kommunhusorkester, Bagges Torg kl. 12.30
  3. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 15.00
  4. Prova på FMT individuellt, Ekollonvägen kl. 15.00-19.00 – anmälan och info 0302-52 12 71          
  5. Masterclass för Kulturskolans dramaelever med Angelica Prick, Dramasalen kl. 16.00, 17.45, 19.00

                                    

                              

Tisdag 14 maj

 

  1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00
  2. Musikverkstad i grupp, MVG spelar för deltagare på Utsikten kl. 10.00
  3. Pelle Svanslös, skolföreställning, Dramasalen kl. 10.00
  4. Lunchkonsert, Nääs Fabriker Café kl. 12.00
  5. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 15.00
  6. Drama och musik, på tågstationer från kl. 15.00
  7. Konsert från kulturbussens scen, Mjörnbotorget kl.16.00
  8. Prova på FMT individuellt, Ekollonvägen kl. 15.00-19.00 – anmälan och info 0302-52 12 71                                          
  9. Folkmusik på Nääs kl. 17.30 Biljetter 50 kr/person kontant eller via swish vid entrén
  10. Folkmusik på Nääs kl. 19.00 Biljetter 50 kr/person kontant eller via swish vid entrén

                                 LOGGA RUM

                     

                   

Onsdag 15 maj

 

  1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00                         
  2. Skolgårdsdans, Almekärrsskolan kl. 9.30                                       
  3. Klassrumskonsert med fiol och blockflöjt, Uddaredsskolan kl. 10.00
  4. Sally Säl, skolföreställning på Östad skola kl. 10.30
  5. Lunchkonsert, Garveriet i Floda kl. 12.00
  6. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Mjörnbotorget kl. 14.00
  7. Drama och musik på vårdcentraler från kl. 15.00
  8. Musikunderhållning, för boende på Nya Lundbygården kl. 16.00
  9. Musik på Vattenpalatsets vuxenkväll kl. 18.00                              
  10. Blåsarfest i Tingshusparken kl. 19.00 (vid regn Equmeniakyrkan i Lerum)         
  11. Pianokonsert, Equmeniakyrkan i Gråbo kl. 19.00

 

 

Torsdag 16 maj

 

  1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-19.00
  2. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Östad skola kl. 9.30
  3. Skolgårdsdans, Aspenässkolan kl. 9.30                 
  4. Pricken - teater för förskolebarn, Dramasalen kl. 10.00      
  5. Lunchmusik, Tollereds surdegsbageri kl. 12.00
  6. Allsångskonsert från kulturbussens scen, Tolleredsskolan kl. 12.00
  7. Konsert, Floda Bibliotek kl. 16.00
  8. Allsångsrepetition från kulturbussens scen, Bagges Torg kl. 16.00
  9. FMT-föreläsning med musikinslag, Ekollonvägen kl. 18.00
  10. Live! I Lerum, Pop och Rockkonsert, Torpskolans aula kl. 19.00
  11. Konsert i vårkväll, Skallsjö kyrka kl. 19.00                   

 

 

Fredag 17 maj

 

    1. Konstutställning, Dergårdsgalleriet kl. 9.00-17.00
    2. Klassrumskonsert med fiol och blockflöjt, Tolleredsskolan kl. 10.00                     
  • ”Lerumstoppen” på Baggestorg kl. 12.30 Allsångskonsert. RadiopE20 sänder live.

 

 

LOGGA Radio pE20     

 

  1. Musikunderhållning, Ica Kvantum kl. 14.00
  1. Prova på Djembe i gruppen Big Bang, Häggen kl. 16.00
  2. Te-dans med Aspen Big Band i Torpskolans aula kl. 16.30

Mer information